ricsi3

“Kizárólag csak mikrochippel ellátott és az országos ebtulajdonosok regiszterében bejegyzett kutyát lehet utcán sétáltatni. Mi több év végéig ivartalanítani kell a nem fajtiszta négylábúakat. A beavatkozásokat viszont a gazdáknak kell fizetni.

A törvény értelmében március közepétől érvényes a kitétel. Minden állat esetében kötelező a digitális adathordozó beültetése és ennek bejegyzése, nem csak a kutyáknak. Ezután csak a chippel ellátott és bejegyzett ebek részesülnek veszettség elleni oltásban.

PÁLOSI CSABA
állatorvos
„90 napig a születés után szükséges őket becsippeltetni, vagy hogy ha már felnőtt kutyáról van szó, év végéig, meg lehet csinálni december 31-ig, de a közterületre, a sétáltatásra érvényben marad, hogy csak mikrochippelt és beregisztrált állatot lehet kivinni”.

A meglévő régi mikrochippeket is újra kell cserélni, szintén önköltségen. Törvényszegés esetén a büntetés 500-tól 1000 lejig terjed.

PALKÓ ATTILA
riporter
„Az állatorvosok egy ilyen fecskendővel juttatják a kutya bőre alá teljesen fájdalommentesen a mikrochippet. Ennek vastag tűjében egy rizsszem nagyságú, szövetbarát transzponder található, ezen egy 15 számjegyű azonosító kód van. Azt egy ilyen készülékkel olvassák le. Egyébként az állategészségügyi, valamint a helyi rendőrség is hasonló készülékkel fogja ellenőrizni kutyáinkat az úton”.

Legkésőbb év végéig, minden nem fajtiszta kutyát ivartalanítani kell. Ez alól a munka-, idős vagy a beteg ebek mentesülnek. Amennyiben nincsen törzskönyv, küllem alapján a kutyaegyesülettől 20 lejért kapott igazolással bizonyíthatják kedvencük fajtához való tartozását, így nem kell ivartalanítani.

LOKODI CSABA ZSOLT
elnök, Marosvásárhelyi Kutyaegyesület
„Ezeket az igazolványokat a kutyaegyesület egy küllembíró látványozása alapján fogja kiállítani és azért jók ezek az igazolványok, mert ezek a fajtiszta kutyák amiknek az eredetüket nem ismerjük visszakerülhetnek még a tenyésztésbe”.

Az ivartalanítás kan kutyák esetében 100, nőstényeknél 150 lejbe kerül, a tulajdonost terheli. Törvényszegés esetén 5 ezer lejtől 10 ezer lejig terjed a büntetés. Nemsokára a hatóságok is elkezdik a sétáltatott kedvencek utcai ellenőrzését.”

Az interjút az alábbi linken lehet meghallgatni: Szigorúbb ebszabályok